Светско првенство во фудбал 1998 - група Ф

Натпреварите во групата Ф на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 14 јуни до 25 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Германија, Југославија, Иран и САД.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Германија 3 2 1 0 6 2 +4 7
  Југославија 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Иран 3 1 0 2 2 4 -2 3
  САД 3 0 0 3 1 5 -4 0Југославија v ИранУреди

14 јуни 1998
17:30
Југославија   1 - 0   Иран Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,392
Судија: Алберто Техада (Перу)
Михајловиќ   72' Извештај

Германија v САДУреди

15 јуни 1998
21:00
Германија   2 - 0   САД Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 43,815
Судија: Саид Белкола (Мароко)
Мелер   8'
Клинсман   64'
Извештај

Германија v ЈугославијаУреди

21 јуни 1998
14:30
Германија   2 - 2   Југославија Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Ким Милтон Нилсен (Данска)
Михајловиќ   73' (а.г.)
Бирхоф   80'
Извештај Мијатовиќ   13'
Стојковиќ   54'

САД v ИранУреди

21 јуни 1998
21:00
САД   1 - 2   Иран Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Урс Мејер (Швајцарија)
МекБрајд   87' Извештај Естили   40'
Махдавикија   84'

САД v ЈугославијаУреди

25 јуни 1998
21:00
САД   0 - 1   Југославија Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Гамал Ал-Гандур (Египет)
Извештај Комљеновиќ   4'

Германија v ИранУреди

25 јуни 1998
21:00
Германија   2 - 0   Иран Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Епифанио Гонзалез (Парагвај)
Бирхоф   50'
Клинсман   57'
Извештај