Светско првенство во фудбал 1998 - група Е

Натпреварите во групата Е на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 13 јуни до 25 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Холандија, Месико, Белгија и Јужна Кореја.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Холандија 3 1 2 0 7 2 +5 5
  Мексико 3 1 2 0 7 5 +3 5
  Белгија 3 0 3 0 3 3 0 3
  Јужна Кореја 3 0 1 2 2 9 -7 1Јужна Кореја v МексикоУреди

13 јуни 1998
17:30
Јужна Кореја   1 - 3   Мексико Стад Жерлан, Лион
Гледачи: 39,133
Судија: Гинтер Бенко (Австрија)
Ха Сеок-Жу   28' Извештај Пелаез   51'
Ернандез   74'84'

Холандија v БелгијаУреди

13 јуни 1998
21:00
Холандија   0 - 0   Белгија Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 75,000
Судија: Пјерлуиџи Колина (Италија)
Извештај

Белгија v МексикоУреди

20 јуни 1998
17:30
Белгија   2 - 2   Мексико Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Хју Далас (Шкотска)
Вилмотс   43'47' Извештај Гарсија Аспе   55' (пен.)
Бланко   62'

Холандија v Јужна КорејаУреди

20 јуни 1998
21:00
Холандија   5 - 0   Јужна Кореја Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Ришард Војчик (Полска)
Коку   38'
Овермарс   42'
Бергкамп   71'
ван Хоијдонк   80'
Р. де Бур   83'
Извештај

Холандија v МексикоУреди

25 јуни 1998
16:00
Холандија   2 - 2   Мексико Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Абдул Рахман Ал-Зеид (Саудиска Арабија)
Коку   4'
де Бур   18'
Извештај Пелаез   75'
Ернандез   90+4'

Белгија v Јужна КорејаУреди

25 јуни 1998
16:00
Белгија   1 - 1   Јужна Кореја Парк на Принцовите,, Париз
Гледачи: 45,500
Судија: Марсио Резенде де Фреитас (Бразил)
Нилис   7' Извештај Ју Санг-Чул   71'