Светско првенство во фудбал 1998 - група Г

Натпреварите во групата Г на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 15 јуни до 26 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Романија, Англија, Колумбија и Тунис.

Отакако ги победила Англија и Колумбија во првите два натпревари на првенството, Романија обезбедила место во осминафиналето и во третото последно коло само го потврдила првото место во групата играјќи нерешено со Тунис, на кој ова му бил единствениот освоен бод.

Англија и Колумбија имале ист број на бодови пред почетокот на последното коло, па нивниот меѓусебен дуел одлучувал кој ќе помине во следната фаза како второпласиран во групата Г. Англија победила со 2-0.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Романија 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Англија 3 2 0 1 5 2 +3 6
  Колумбија 3 1 0 2 1 3 -2 3
  Тунис 3 0 1 2 1 3 -3 1


Англија v ТунисУреди

15 јуни 1998
14:30
Англија   2 - 0   Тунис Велодром, Марсеј
Гледачи: 54,587
Судија: Масајоши Окада (Јапонија)
Ширер   43'
Сколс   89'
Извештај

Романија v КолумбијаУреди

15 јуни 1998
17:30
Романија   1 - 0   Колумбија Жерлан, Лион
Гледачи: 37,572
Судија: Лим Ки Чонг (Маурициус)
Илие   45' Извештај

Колумбија v ТунисУреди

22 јуни 1998
17:30
Колумбија   1 - 0   Тунис Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Бернд Хејнеман (Германија)
Пресиадо   83' Извештај

Романија v АнглијаУреди

22 јуни 1998
21:00
Романија   2 - 1   Англија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Марк Бата (Франција)
Молдован   47'
Петреску   90'
Извештај Овен   79'

Колумбија v АнглијаУреди

26 јуни 1998
21:00
Колумбија   0 - 2   Англија Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Артуро Брицио Картер (Мексико)
Извештај Андертон   20'
Бекам   29'

Романија v ТунисУреди

26 јуни 1998
21:00
Романија   1 - 1   Тунис Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 77,000
Судија: Едвард Лени (Австалија)
Молдован   73' Извештај Суаја   10' (пен.)