Светско првенство во фудбал 1998 - група А

Натпреварите во групата А на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 10 јуни до 23 јуни. Учсници во оваа група биле Бразил, Мароко, Шкотска и Норвешка.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Бразил 3 2 0 1 6 3 +3 6
  Норвешка 3 1 2 0 5 4 +1 5
  Мароко 3 1 1 1 5 5 0 4
  Шкотска 3 0 1 2 2 6 -4 1Бразил v ШкотскаУреди

10 јуни 1998
17:30
Бразил   2 - 1   Шкотска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80.000
Судија: Хозе Гарсија Аранда (Шпанија)
Цезар Сампаио   4'
Бојд   73 (а.г.)'
Извештај Колинс   38' (пен.)

Мароко v НорвешкаУреди

10 јуни 1998
21:00
Мароко   2 - 2   Норвешка Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Пиром У-Прасерт (Тајланд)
Хаџи   38'
Хада   59'
Извештај Чипо   52 (а.г.)'
Еген   60'

Шкотска v НорвешкаУреди

16 јуни 1998
17:30
Шкотска   1 - 1   Норвешка Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Лашло Вагнер (Унгарија)
Барли   66' Извештај Х. Фло   46'

Бразил v МарокоУреди

16 јуни 1998
21:00
Бразил   3 - 0   Мароко Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Николај Левников (Русија)
Роналдо   57'
Ривалдо   45+2'
Бебето   50'
Извештај

Бразил v НорвешкаУреди

23 јуни 1998
21:00
Бразил   1 - 2   Норвешка Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Есфандир Бахармаст (САД)
Бебето   78' Извештај Т.А. Фло   83'
Рекдал   88' (пен.)

Шкотска v МарокоУреди

23 јуни 1998
21:00
Шкотска   0 - 3   Мароко Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Али Бујсаим (Обедниети Арапски Емирати)
Извештај Басир   22' (85)
Хада   46'