1882 во уметноста

Во 1882 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Години во уметноста
Поврзани теми од периодот

НастаниУреди

ДелаУреди

 
Едуар Мане - Бар во Фоли-Бержер
 
Едвард Бурн-Џонс - Мелницата
 
Густав Кајлбот - Овошје на штанд
 
Џејмс Тисо - Градинската клупа
 
Џон Сингер Сарџент - Портрети на деца
 
Џозеф-Ноел Силвестер - Галот Дукар го обезглавува римскиот генерал Фламин во Битката кај Тразимен
 
Кристијан Крог - Портрет на шведскиот сликар Карл Нордстром

РодениУреди

ПочинатиУреди

НаводиУреди

  1. Letter of W. M. Rossetti to his wife Lucy. Peattie, Roger W., уред. (1990). Selected Letters of William Michael Rossetti. Pennsylvania State University. стр. 413.
  2. „Impressionist Exhibitions in Paris (1874-86)“. Encyclopedia of Art History. Посетено на 2015-06-17.
  3. „The Newlyn School (c.1880 - c.1940)“. Penzance: Penlee House Gallery & Museum. Архивирано од изворникот на 2011-03-13. Посетено на 2011-03-10.
  4.   Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „North, Marianne“ . Енциклопедија Британика (изд. XI.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)
  5. „Marianne North Gallery“. Royal Botanic Gardens, Kew. Архивирано од изворникот на 2012-08-25. Посетено на 2012-10-21.