.zwнајвисок државен домен за Зимбабве.

.zw
ZISPA: Zimbabwe Internet Service Providers Association
Воведен1991
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарZISPA
ПокровителTelecommunications Regulatory Authority (UAE)
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Зимбабве
Фактичка употребаНекаква употреба во Зимбабве
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се на трето ниво под второстепени категории
ДокументиTerms and conditions Registration procedure
Мреж. местоZISPA

Иако не се покажува во регистарот на IANA, сепак се одвиваат регистрации на на доменското име .co.zw преку давателите не мрежни услуги во Зимбабве, ZISPA е организацијата која била основана за да се грижи за доменот .zw.

.ac.zw на овој домен се регистрираат унивезитетите во Зимбабве. Барањата ги процесира Компјутерски Центар Archived 2006-11-22 на Wayback Machine. Општиот облик, .ac.zw е за регистрирање на академски институции.

.org.zw регистрациите ги води главниот телекомуникациски давател на услуги, TelOne. Овие се наменети за невладини организации, физички лица но не се знае дали постојат ограничувања.

Надворешни врскиУреди