.wsнајвисок семрежен домен на Самоа. Со доменот управува SamoaNIC, за Министерството за надворешни работи на владата на Самоа.

.ws
Воведен1995
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
Состојбаактивен
РегистарSamoaNIC
ПокровителВладата на Самоа
Наменета употребаСубјекти поврзани со  Самоа
Фактичка употребаНе е многу користен во Samoa, популарен е за хакирање
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставРегистрациите се директно на второ ниво
ДокументиДокумент
Мреж. местоSamoaNIC

Второстепени домениУреди

  • .org.ws - Организации
  • .gov.ws - Владини
  • .edu.ws - Едукациони

Надворешни врскиУреди