.szнајвисок државен домен за Есватини, и претставува кратенка од поранешното име на земјата — Свазиленд. Одговорна за управувањето е SISPA која ги дава доменските имиња со .SZ.

.sz
Воведен1993
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарSISPA
ПокровителУниверзитет на Есватини
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Есватини
Фактичка употребаСе употребува во Есватини
Ограничувања на рестрацијатаПотребно е жителство, мора да се има намера bona fide за да се користи име на редовна основа
СоставРегистрациите се на трето ниво пор разни второстепени имиња
ДокументиTerms and conditions
Правила при спорRegistry does not act as arbiter of disputes
Мреж. местоSISPA

Второстепени домениУреди

Постојат три второстепени домени:

  • co.sz: правни лица
  • ac.sz: академски установи
  • org.sz: непрофитни организации

Надворешни врскиУреди