.syнајвисок државен домен за Сирија.

.sy
Воведен1996
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарSyrian Telecommunications Establishment
ПокровителSyrian Telecommunications Establishment
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Сирија
Фактичка употребаКористен во Сирија
Ограничувања на рестрацијатанема
СоставРегистрациите се дирекни на второ ниво, или натрето ниво под различни второстепени доменски имиња
ДокументиRules
Правила при спорRegistry does not act as arbiter of disputes
Мреж. местоSTE

Посотојат неколку второстепени домени. Тие се:

  • .edu.sy;
  • .gov.sy;
  • .net.sy;
  • .mil.sy;
  • .com.sy;
  • .org.sy;
  • .news.sy;

Надворешни врскиУреди