.sdнајвисок државен домен за Судан. Се користи и во Јужен Судан додека доменот .ss додека не стане оперативен.[1]

.sd
.sd
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарСуданско семрежно здружение
ПокровителСуданско семрежно здружение
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Судан
Фактичка употребаНе е многу користен
Ограничувања на рестрацијатаБарањата се прегледуваат од регистарот, можно е да бидат ограничени според категоријата од второто ниво на кое се регистрирани
СоставИмињата се регистрирани на второ ниво или пак на трето ниво под разно второстепени категории
ДокументиICANN agreement; Terms and conditions
Правила при спорНема
Мреж. местоISOC Sudan

Второстепени домениУреди

  • com.sd - претпријатија
  • net.sd - мрежни услуги
  • org.sd - невладини организации
  • edu.sd - образовни институции
  • med.sd - здравствени институции
  • tv.sd - медиуми
  • gov.sd - владини институции
  • info.sd - Nвесници и други пишани медиуми

Вторстепени највисоки домениУреди

Нов највисок домен испишан со арапски букви бил резервиран за Судан во ноември 2012 година, станува збор за доменот سودان.

НаводиУреди

  1. „.ss Domain Delegation Data“. Internet Assigned Numbers Authority. ICANN. Посетено на 2011-09-01.

Надворешни врскиУреди