.prсемрежен највисок државен домен за Порторико.

.pr
.pr Puerto Rico Top Level Domain
Воведен1989
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарИстражувачка лабораторија Гаус
ПокровителИстражувчка лабораторија Гаус
Наменета употребаЕнтитети поврзанисо Flag of Puerto Rico.svg Порторико
Фактичка употребаДостатно користен во Порторико
Ограничувања на рестрацијатаНеко пододмени имаат ограничувања, .isla.pr поефтин но ограничен само за жителите на Порторико
СоставРегистрациите се на трето ниво под второстепените ознаки, второстепените регистрации се овозможени но се поскапи
Правила при спорUDRP
Мреж. местоNic.Pr
DNSSECда

Домени и пододмениУреди

 • .pr - За бизниси, професионалци, физички и правни лица
 • .biz.pr - За бизниси
 • .com.pr - За претпријатија, но не ограничени на
 • .edu.pr - За образовни институции на тлото на Порторико
 • .gov.pr - За владините тела на Порторико
 • .info.pr - За информативни мрежни страници
 • .isla.pr - За луѓе кои живеат во Порторико
 • .name.pr - За физички лица
 • .net.pr - За мрежни претпријатија
 • .org.pr - За организации
 • .pro.pr - За професионалци
 • .est.pr - За студенти
 • .prof.pr - За професори на универзитети
 • .ac.pr - за академици

Надворешни врскиУреди