.mtнајвисок семрежен домен на Малта. Со доменот управува NIC-MT.

.mt
Воведен1992
Тип на доменДржавен домен од прво ниво
Состојбаактивен
РегистарNIC Малта
ПокровителNIC Малта
Наменета употребаСубјекти поврзани со  Малта
Фактичка употребаПопуларен во Малта
ДокументиУслови и правила
Мреж. местоNIC-MT

Второстепени домениУреди

  • com.mt: Kомерцијални
  • org.mt: Oрганизации
  • net.mt: Интернет провајдери
  • edu.mt: Eдукациони
  • gov.mt: Владини

Надворешни врскиУреди