.mgнајвисок семрежен домен на Мадагаскар.

.mg
Воведен1995
Тип на доменCcTLD
Состојбаактивен
РегистарNetwork Information Center Madagascar
ПокровителNetwork Information Center Madagascar
Наменета употребаЕнтитети поврзани со Мадагаскар Мадагаскар
Фактичка употребаПопуларен во Мадагаскар
Ограничувања на рестрацијатаМора да имате регистрација на компанија, организација или бренд
СоставДиректно на секундарно ниво или преку терцијално
ДокументиNIC-MG articles of association; Naming charter
Мреж. местоnic.mg

Второстепени домениУреди

  • .org.mg: организации
  • .nom.mg: поединци
  • .gov.mg: влада
  • .prd.mg: истражување
  • .tm.mg: марки
  • .edu.mg: образование
  • .mil.mg: војска
  • .com.mg: комерцијални

За некои регистрации мора да се покажат официјални документи за легалиот карактер на ентитетот.

Надворешни врскиУреди