.lvнајвисок семрежен домен на Латвија.

.lv
Воведен1993
Тип на доменнајвисок државен домен
Состојбаактивен
РегистарIMCS UL
ПокровителUniversity of Latvia
Наменета употребаЕнтитети поврзани со  Латвија
Фактичка употребапопуларен во Латвија
Ограничувања на рестрацијатаНема
СоставСекундарно или терцијарно
ДокументиGeneral rules; .gov.lv policy
Правила при спорDispute resolution policy
Мреж. местоNIC.lv

Надворешни врскиУреди