.gr е врвен интернет домен (ccTLD) за Грција.

.gr
.gr
Воведен1989
Тип на доменccTLD
СостојбаАктивен
РегистарFORTH-ICS
ПокровителФондација за истражување и технологија - Хелас (FORTH)
Наменета употребаЕнтитети повезани со Грција
Фактичка употребаМногу популарен во Грција
Ограничувања на рестрацијатаПостоји обврска да се користи само во Грција
СоставРегистрациите се директно на второ или трето ниво
ДокументиПравила и регулации (el)
Мреж. местоGR-Hostmaster

Надворешни врскиУреди