Штрасберг (Саксонија-Анхалт)

Штрасберг (германски: Straßberg) е село и поранешна општина во округот Харц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 август 2009 е дел од градот Харцгероде. Градот, кој се наоѓа на планините Харц бил прв евидентиран како Strazberc во 1194 во хрониките на соседниот Зангерхаузен.

Штрасберг
Дел во Харцгероде
Грб на Штрасберг
Штрасберг (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Штрасберг (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Харцгероде
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 399 м
Население 777  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 06493
Повик. бр. 039489
Координати 51°37′N 11°3′E / 51.617° N; 11.050° E / 51.617; 11.050Координати: 51°37′N 11°3′E / 51.617° N; 11.050° E / 51.617; 11.050