Шони

(Пренасочено од Шона)

Шоните или само Шона (vaShona) се банту-народ (Бантуанци) кои се автохтони во регионот Јужна Африка, поточно Зимбабве. Тие сочинуваат доминантна етничка група во Зибабве. Шоните се поделени на пет главни клана.

Шони
Вкупен број
12 милиони (2000)[1]
Подрачја со значајно население
 Зимбабве11 милиони (2000)[1]
 Мозамбик173,000[2][3]
 Замбија30,200[4][5]
Јазици
шонски
Вероисповед
христијанство, Африканска традиционална религија
Сродни народи
Лембанци, Каланганци, Венданци и други бантуанци

Регионална класификацијаУреди

Шоните се подеени на различни племиња во источниот и северниот дел на Зимбабве.

 • Членови или клановите на Шоните (10,7 милиони):[6]
  • Каланганци или јужношонски (околу 4,5 милиони)
   • думански
   • мревански
   • џенански
   • мариски
   • нговански
   • њупски
   • говерански
  • Зезуруани или централношонски (3,2 милиони)
   • будјански
   • говански
   • тандејски
   • таварански
   • њонгвејски
   • пфундејски
   • шангвејски
  • Корекореи или северношонски (1.7 милион)
   • шавашански
   • говански
   • мбирејски
   • цунгански
   • качикваквански
   • харавајски
   • хохвејски
   • њањански
   • нобвунски
   • квазвимбански
  • тесношонски
   • токоански
   • хвесански

Позначајни ШониУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Ehnologue: Languages of Zimbabwe Архивирано на 4 март 2016 г., citing Chebanne, Andy and Nthapelelang, Moemedi. 2000. The socio-linguistic survey of the Eastern Khoe in the Boteti and Makgadikgadi Pans areas of Botswana.
 2. „Ethnologue: Languages of Mozambique“. Архивирано од изворникот на 2015-02-21. Посетено на 2015-06-04.
 3. „Ethnologue: Languages of Botswana“. Архивирано од изворникот на 2013-09-29. Посетено на 2015-05-28.
 4. „Ethnologue: Languages of Zambia“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-05-28.
 5. Joshua project: South Africa
 6. Ehnologue: Shona

ЛитератураУреди

 • “Arts and Culture in the ‘Royal Residence.’” Journal of Pan African Studies, vol. 12, no. 3, Oct. 2018, pp. 141–149. Предлошка:EBSCOhost.
 • McEwen, Frank. “Shona Art Today.” African Arts, vol. 5, no. 4, 1972, pp. 8–11. JSTOR 3334584.
 • Van Wyk, Gary; Johnson, Robert (1997). Shona. New York: Rosen Pub Group. ISBN 9780823920112.
 • Zilberg, Jonathan L. Zimbabwean Stone Sculpture: The Invention of a Shona Tradition, University of Illinois at Urbana-Champaign, Ann Arbor, 1996 ProQuest 304300839.

Надворешни врскиУреди