Шкоцјан на Соча

општина во Италија

Шкоцјан на Соча (словенечки: Škocjan ob Soči) или Сан Канцијан д'Изонцо (италијански: San Canzian d'Isonzo) — општина во покраината Горица во регионот Фурланија-Јулиска Краина, Италија. Населението брои 6.383 жители.[1]

Шкоцјан на Соча
San Canzian d'Isonzo
Škocjan ob Soči
општина
ЗемјаИталија
РегионФурланија-Јулиска Краина
ПокраинаГорица
ПоделоциБелјано, Изола Морозини, Пјерис, Теранова
Управа
 • ГрадоначалникСилвија Карузо (PD)
Површина
 • Вкупна33,6 км2 (130 ми2)
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (2010)
 • Вкупно6.383
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Светец-заштитникСв. Канциј, Канцијан и Канцијанила
Мреж. местоМатична страница

Местото се наоѓа во поречието на Соча, 30 км од градот Горица и западно од Трст. Наречен е по мачениците Канциј, Канцијан и Канцијанила, погубени на ова место во 304 г. со обезглавување.

Во Шкоцјан на Соча е роден Фабио Капело, поранешен менаџер на фудбалската репрезентација на Англија.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди