Шелеверци

село во Општина Прилеп

Шелеверци — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Шелеверци
Шелеверци во рамките на Македонија
Шелеверци
Местоположба на Шелеверци во Македонија
Шелеверци на карта

Карта

Координати 41°14′26″N 21°28′54″E / 41.24056° СГШ; 21.48167° ИГД / 41.24056; 21.48167
Општина  Прилеп
Население 6 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20112
Шелеверци на општинската карта

Атарот на Шелеверци во рамките на општината
Шелеверци на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Селото е сместено во областа Пелагонија.

Историја

уреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Шелеверци живееле 66 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, во 1905 година во Шелеверци имало 80 Македонци, патријаршисти.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Шелеверци е претставено како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 10 куќи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[5]

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948130—    
1953124−4.6%
1961137+10.5%
1971137+0.0%
198181−40.9%
ГодинаНас.±%
199144−45.7%
199433−25.0%
200221−36.4%
20216−71.4%

Според пописот од 2002 година, во Шелеверци живееле 21 жител, сите Македонци.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 6 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 66 80 130 124 137 137 81 44 33 21 6
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови

уреди

Шелеверци е македонско православно село, сите родови во селото се доселенички, повеќето родови не знаат од каде се доселени.

Родови во Шелеверци се:

 • Доселеници: Ацевци (3 к.), Јанкуловци (2 к.), Јаричевци (1 к.) и Мишевци (1 к.) доселени се однекаде; Кузмановци (8 к.) и Вршковци (2 к.) потекнуваат од некое место во Преспа. Од Преспа најпрво се населиле во селото Мало Рувци. Потоа се преселиле во селото Шелеверци. Имаат роднини во селото Ерековци; Николовци (1 к.) потекнуваат од домазет кој дошол од Беровци; Мариовци (1 к.) доселени се од мариовското село Гуѓаково.[11]

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1498 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 8 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

á== Поврзано ==

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 244. ISBN 954430424X.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 148-149.
 4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 20.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

уреди