Шаовци (грчки: Σιάκι, Сјаки) — раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Преспа, во областа Западна Македонија. Со Грчката граѓанска војна селото се распаднало[1].

Шаовци
Σιάκι
Шаовци is located in Грција
Шаовци
Шаовци
Местоположба во областа
Шаовци во рамките на Преспа (општина)
Шаовци
Местоположба на Шаовци во Леринскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°50.0′N 21°10.0′E / 40.8333° СГШ; 21.1667° ИГД / 40.8333; 21.1667Координати: 40°50.0′N 21°10.0′E / 40.8333° СГШ; 21.1667° ИГД / 40.8333; 21.1667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерински
ОпштинаПреспа
Надм. вис.&10000000000000980000000980 м
Население
 • Вкупноиселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓало во областа Голема Преспа, во подножјето на Бела Вода и Елата, разграноци на Баба). Близу остатоците од него течат Стара Река и Горна Река.

Демографија уреди

На почетокот на XX век според К’нчов селото броело 125 жители, а Милоевиќ наведува 15 албански куќи. Во пописите од 1913 и 1920 година било регистрирано како дел од селото Герман. Во 1924 година Албанците се иселиле во Албанија. По нивното иселување во селото се населиле грчки семејства од Понд. Во Граѓанската војна селото се распаднало, а по војната жителите се преселиле во селото Герман кое било напуштено од многубројни македонски семејства. Движењето на населениото по години е следното[1]:

  • 1913 - дел од селото Герман
  • 1920 - дел од селото Герман
  • 1928 - 44 жители

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 180.

Надворешни врски уреди