Чуката - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Ирин дол
Ирин дол is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Ирин дол
Ирин дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Ирин дол
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Чуката е могила од римското време. Се наоѓа на 1 км северно од селото Блатец, на зарамнето плато, во нивата на М. Крстев. Има пречник од 20 м и височина од 3,5 м. На југоисточната страна е оштетена.

Види исто такаУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди