Чоколада (француски: Chocolat) е американски филм од 2000 година заснован на истоимениот роман на Џоен Харис, а режиран од Ласе Халстрем. Сценариото го адаптираше Роберт Нелсон Џејкобс. Чоколада ја раскажува приказната на една млада мајка која пристигнува во фиктивното француско село Ланкен сус Тан со нејзината шест-годишна ќерка и отвора продавница за чоколадо. Нејзиното чоколадо набрзо почнува да го менува животот на мештаните.

„Чоколада“
Оригинален постер
РежисерЛасе Халстрем
ПродуцентХарви Вајнстајн
СценаристЏоен Харис (роман),
Роберт Нелсон Џејкобс (сценарио)
Главни улогиЖилијет Бинош,
Алфред Молина,
Џони Деп,
Џуди Денч
МузикаРејчел Портман
ДистрибутерМирамакс
Премиера15 декември 2000
Времетраење121 мин.
Јазиканглиски, француски
Буџет25 милиони долари

Филмот е сниман во селото Флавињи сир Озерен во Бургунди, Франција, како и на други локации во Франција.

Содржина уреди

Вијан Роше доаѓа во малото француско село Ланкен сус Тан во зимата 1959 година, заедно со нејзината ќерка Анук. Заедно ќе отворат продавница за чоколадо токму пред четириесетте денови пост и со тоа ќе создадат големи промени и немири кај мештаните. Со нејзината способност да ги препознае тајните желби на своите купувачи и да ги задоволи со точно одбраните слатки, ќе ги натера граѓаните да попуштат во искушението. Самопрогласениот водач на градот е запрепастен од искушенијата кои Вијан ги создава со своите деликатеси. Плашејќи се дека тоа ќе го уништи моралот на становниците во градот, им забранува да влегуваат кај Вијан во продавницата, надевајќи се дека тоа ќе ја натера да го напушти градот. Но, во градот доаѓа уште еден странец, згодниот Роукс (Џони Деп), па тој и неговите луѓе ќе ги здружат силите со Вијан да го ослободат градот, со што доаѓа до конфликт меѓу оние кои ги претпочитаат старите навики и оние кои уживаат во новоткриениот вкус на задоволството.[1]

Улоги уреди

Надворешни врски уреди

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 27.