Чернак (грчки: Αρετή, Арети; до 1927 г. Τσερνίκ, Церник[2]) — село во Општина Лагадина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 112 жители (2021).

Чернак
Αρετή
Чернак is located in Грција
Чернак
Чернак
Местоположба во областа
Чернак во рамките на Лагадина (општина)
Чернак
Местоположба на Чернак во Солунско и областа Централна Македонија
Координати: 40°45′N 23°15′E / 40.750° СГШ; 23.250° ИГД / 40.750; 23.250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски округ
ОпштинаЛагадина
Општ. единицаБогданска Планина
Надм. вис.&10000000000000445000000445 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно112
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа на неколку километри источно од градот Лагадина на Богданска Планина. Селото се наоѓа на надморска височина од 445 метри.

Историја

уреди

Во XIX век Чернак е турско село, кое припаѓало кон Лагадинската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 90 жители Турци[3][4].

Во текот на Втората балканска војна, селото било окупирано од страна на грчките војски[5]. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 85 жители, додека на пописот од 1920 година селото не се споменува.

Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд. Во 1927 година, селото било преименувано во Арети.[6]

Население

уреди

Во 1928 година селото броело 97 жители.[7], додека во 1940 година селото броело 297 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 354 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 428 жители, во 1971 година имало 310 жители, во 1981 година имало 229 жители, додека во 1991 година имало 233 жители[8]. Денеска, населението на селото е 239 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 297 354 428 310 229 233 239 186 112
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Αρετή
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 170.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 118.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-20.