Чапранли Чифлик

село во Кавалско, Егејска Македонија

Чапранли Чифлик (грчки: Νέα Καρβάλη, Неја Карвали[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Чапранли Чифлик
Νέα Καρβάλη
Етнографски музеј
Етнографски музеј
Чапранли Чифлик is located in Грција
Чапранли Чифлик
Чапранли Чифлик
Местоположба во областа
Чапранли Чифлик is located in Кавала (општина)
Чапранли Чифлик
Местоположба на Чапранли Чифлик во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 40°57′N 24°30′E / 40.950° СГШ; 24.500° ИГД / 40.950; 24.500Координати: 40°57′N 24°30′E / 40.950° СГШ; 24.500° ИГД / 40.950; 24.500
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&100000000000000060000006 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.160
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 11 километри источно од градот Кавала на надморска височина од 6 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 60 цигани[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Неа Карвали[4].

ДемографијаУреди

Во 1928 година, бројот на населението бил 1090 лица, додека во 1940 година селото броело 1100 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1209 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 304 жители, во 1971 година имало 265 жители, во 1981 година имало 244 жители, додека во 1991 година имало 212 жители[5]. Денеска, населението на селото е 2160 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 1100 1209 1200 1136 1660 1894 2244 2160
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Ναϊπλή -- Νέα Καρβάλη
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 203.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. Симовски, Тодор (1998). „2“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 78.