Отвори го главното мени

Чанкири (турски: Çankırı) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чанкири. Покраината има 273 089 жители (2006) и плоштина од 7388 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Cankiri
Çankırı
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7.388 км2 (2,853 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total179.067
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Повик. бр.0376
Рег. таб.18

НаводиУреди