Црквиште - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црквиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Црквиште
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноримско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Црквиште е населба од доцноримското време. На 3,5 км северозападно од селото Блатец, на зарамнето плато се наоѓаат грамади од камења, фрагменти од керамички садови и питоси.

Види исто такаУреди

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди