Црквиште (Мождивњак)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црквиште


Местоположба 42°9′28″N 22°15′14″E / 42.15778° СГШ; 22.25389° ИГД / 42.15778; 22.25389
Основни податоци
Место Мождивњак
Општина Крива Паланка
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Мождивњак. Претставува населба од доцната антика. Јужно од селото, на левата страна од изворот на Мождивњачка Река, на ритче со зарамнето плато се среќаваат остатоци - темели на објекти, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 197, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069