Црква „Св. Константин и Елена“ - Аканџали

Свети Константин и Елена (грчки: Αγίους Κωνσταντίνο και Ελένη) — црква во селото Аканџали, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во составот на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Константин и Елена
Αγίους Κωνσταντίνο και Ελένη
41°15′9.4″N 22°47′32.9″E / 41.252611° СГШ; 22.792472° ИГД / 41.252611; 22.792472Координати: 41°15′9.4″N 22°47′32.9″E / 41.252611° СГШ; 22.792472° ИГД / 41.252611; 22.792472
МестоАканџали, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1930
Управа
Архијерејско намесништвоПолјанско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Со грчкото освојвуање на Егејска Македонија, Аканџали било етнички исчистено со масовни убиства и протерувања на македонското население, па затоа селото останало пусто. Во 1922 г. тука се доселени тракиски Грци од чорленското село Чингене Сарај во Турција. На 28 јуни 1924 г. дошле и семејства од Понт. Тракиските жители на селото имале црква посветена на Успението Богородично. Во 1930 г. откако станало очигледно дека нема да се вратат во родните места, на јужниот крај на селото дојденците почнале да го градат храмот „Св. Константин и Елена“. Негов градител е инженерот Михаилидис. Црквата има отворен трем на запад, а внатрешноста е делумно живописана.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Εκκλησίες και ξωκλήσια του τόπου μου“. Посетено на 27 јануари 2020.