Црква „Св. Димитриј“ - Субашќој

црква во Субашќој, Серско

Свети Димитриј (грчки: Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Субашќој, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Поглед на црквата
Карта
41°5′36″N 23°38′32″E / 41.09333° СГШ; 23.64222° ИГД / 41.09333; 23.64222Координати: 41°5′36″N 23°38′32″E / 41.09333° СГШ; 23.64222° ИГД / 41.09333; 23.64222
МестоСубашќој, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
Завршена1880
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја Уреди

Црквата се наоѓа во денешниот парк на сретселото. Според вградената мермерна плоча (подоцна уништена), црквата е изградена во 1880 г. за време на игуменството на Теодосиј во Серскиот манастир.[1]

Според натписот, трошокот за иградба го поднеле двајца монаси од Серскиот манастир, па така веројатно и храмот бил починет нему. Првично бил гробишна црква, но подоцна гробиштата се преместени.[1]

Во 1953 г. храмот е обновен, но во септември 1997 г. изгорел во пожар.[1]

Обновениот храм е во византиски стил.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Δαβίτη, Φωτεινή. „Οι Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου“ (PDF). Δαρνακοχώρια. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-31. Посетено на 31 декември 2017.

Надворешни врски Уреди