Црква „Св. Дванаесет Апостоли и Преображение Христово“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Свети Дванаесет Апостоли и Преображение Христово (грчки: Ιερό Παρεκκλήσιο Ἁγίων Δώδεκα Ἀποστόλων καί τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Κυρίου) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Дванаесет Апостоли и Преображение Христово
Ἁγίων Ἀποστόλων καί Μεταμορφώσεως
Поглед на црквата
41°6′17.9″N 23°33′0.5″E / 41.104972° СГШ; 23.550139° ИГД / 41.104972; 23.550139Координати: 41°6′17.9″N 23°33′0.5″E / 41.104972° СГШ; 23.550139° ИГД / 41.104972; 23.550139
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкуполна базилика
Изградба1949
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Храмот се наоѓа на улица „Ексохи“, во маалото Свети Бессребреници на северниот крај на градот. Подигнат е во 1949 и обновен во 2004 г. Претстаува мала базилика со купола. Внатрешноста е живописана со убави фрески.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερό Παρεκκλήσιο Ἁγίων Δώδεκα Ἀποστόλων καί τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Κυρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 15 декември 2017.