Црква „Св. Богородица“ - Штип

црква во штипската населба Свињогојство
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Горнобалванска
Местоположба
Место Штип
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1978
Осветување 18 февруари 1979
Архитектонски опис

Света Богородица — главна селска црква во штипската населба Свињогојство.[1]

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во 1978 година, а осветена на 18 февруари 1979 година од страна на митрополитот на Дебарско-кичевската епархија и злетовско-струмички администратор г. Ангелариј.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 27. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Горнобалванска парохија“. Брегалничка епархија.