Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Побожје

црква во селото Побожје
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Св. Богородица“ - Побожје.jpg

Поглед на црквата со камбанаријата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°7′32″N 21°25′42″E / 42.12556° N; 21.42833° E / 42.12556; 21.42833Координати: 42°7′32″N 21°25′42″E / 42.12556° N; 21.42833° E / 42.12556; 21.42833
Населено место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородица (позната и како Света Богородица) — главна и единствена манастирска црква на Побошкиот манастир во скопското село Побожје.[1] Црквата, заедно со целиот манастирски комплекс, е прогласена за споменик на културата на Македонија.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа во долината на Побошка Река, околу еден километар северно од селото Побожје.[2]

ИсторијаУреди

Историските податоци навестуваат дека црквата постоела од средниот век.[2]

АрхитектураУреди

Храмот бил повеќе пати поправан во текот на своето постоење.[2]

ФрескоживописУреди

Црквата поседува доста зачуван фрескоживопис.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Trifunoski, Jovan F.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Skopska Crna gora : prirodna sredina, prošlost, naselja, stanovništvo i privreda : (sa skicama, fotografijama i kartom) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.

Надворешни врскиУреди