Црква „Св. Богородица“ - Ново Село

црква во селото Ново Село, Дебарца

Света Богородица — главна селска црква во селото Ново Село. Црквата е сместена на крајот на селото. Околу нејзе се наоѓаат главните селски гробишта.

Света Богородица

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во Ново Село

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба

Карта

Координати 41°18′35.4″N 20°48′37.8″E / 41.309833° СГШ; 20.810500° ИГД / 41.309833; 20.810500
Место Ново Село (Охридско)
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XX век
Архитектонски опис

Историја

уреди

Црквата е изградена на темелите на постара црква на почетокот на XX век.[1]

Архитектура

уреди

Градбата претставува крсто-куполен храм, при што куполата е осумаголна.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Охридско архијерејско намесништво — Белчишка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. 30 јануари 2015. Посетено на 21 септември 2016.

Надворешни врски

уреди