Црква „Св. Атанасиј“ - Ајватово

црква во Ајваово, Солунско

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Ајватово, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Лагадинско-ајватовско-рендинската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Поглед на црквата со камбанаријата
Карта
40°44′41.9″N 22°58′32.4″E / 40.744972° СГШ; 22.975667° ИГД / 40.744972; 22.975667
МестоАјватово, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1802
Управа
Архијерејско намесништвоАјватовско
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Црквата е изградена во 1802 г. според натписот на неа. Претставува трикорабна базилика со трем на југ. Храмот има забележителен резбан иконостас со икони од XVIII и XIX век. Во жртвеникот има зачувани фрески.[2]

Храмот е прогласен за историски споменик во 1980 г.[2]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Iστορία“. Ιερός Ναός Αγίου Αθανασίου Λητής. Архивирано од изворникот на 2018-01-06. Посетено на 6 јануари 2018.
  2. 2,0 2,1 2,2 „ΥΑ ΥΠΠΕ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/23283/661/7-6-1980 - ΦΕΚ 570/Β/25-6-1980“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-17. Посетено на 18 јуни 2018.