Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долни Дисан

црква во селото Долни Дисан

Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долни Дисан — единствена црква во селото Долни Дисан, во Општина Неготино. Се наоѓа на самото сретсело, кое било неодамна партерно уредено.

Свети Архангел Михаил

Поглед на задниот дел на црквата „Св. Архангел Михаил“ во Долни Дисан

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Карта

Место Долни Дисан
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1918/1919
Мрежно место Св. Архангел Михаил
Архитектонски опис

Историја уреди

Црквата била изградена на место на стара разрушена црква во периодот 1918/1919 година со доселувањето на население од поткожуфските тиквешки села и од областа Меглен во Егејска Македонија. Има карактеристичен архитектонски стил на градба, различен од сите црковни храмови во околината. Според градбата црквата наликува на храмовите во Битолско, Мариово и егејска Македонија и се разликува од оние во останатите цркви во селата во Тиквешијата и Повардарието.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

Координати: 41°25′45″N 22°4′41″E / 41.42917° СГШ; 22.07806° ИГД / 41.42917; 22.07806