Црква „Св. Ѓорѓи“ - Балџа (Солунско)

црква во Балџа, Солунско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Балџа, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Лагадинско-ајватовско-рендинската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°46′1″N 22°55′38″E / 40.76694° СГШ; 22.92722° ИГД / 40.76694; 22.92722Координати: 40°46′1″N 22°55′38″E / 40.76694° СГШ; 22.92722° ИГД / 40.76694; 22.92722
МестоБалџа, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1250 / 1744
Управа
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Храмот се наоѓа во југоисточниот дел на селото. Годината на изградба не е со сигурност позната. Преданието вели дека црквата е подигната во 1250 г. Мермерна плоча над јужниот ѕид однадвор вели дека е изградена во 1744 г., а истата година ја има и внатре на северниот ѕид на наосот, но се смета дека ова е годината на обнова, а не на изградба на црквата. Претставува голема камена трикорабна базилика. Внатрешноста е живописана и има резбан, позлатен и насликан иконостас со икони од почетокот на XIX век.[1][2]

Црквата е прогласена за историски споменик во 1983 г.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ο Ναός του Αγ.Γεωργίου Μελισσοχωρίου“. Ναός Αγίου Γεωργίου Μελισσοχωρίου. Архивирано од изворникот на 2014-05-25. Посетено на 23 мај 2014.
  2. 2,0 2,1 2,2 „ΥΑ ΥΠΠΕ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/34659/742/1-7-1983 - ΦΕΚ 425/Β/22-7-1983“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-18. Посетено на 18 јуни 2018.