Црква „Св. Ѓорѓи“ - Јалиџик

црква во Јалиџик, Солунско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Φιλύρου) — црква во селото Јалиџик, Солунско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Неаполско-ставруполската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°41′31.76″N 23°0′10.01″E / 40.6921556° СГШ; 23.0027806° ИГД / 40.6921556; 23.0027806
МестоЈалиџик, Солунско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполен храм
Изградба1981 – 1993
Управа
ЕпархијаНеаполско-ставруполска

Црквата се наоѓа во центарот на селото, на бул. „Елевтерија“. Камен-темелникот е поставен во 1981 г. Изградбата е и внатрешното уредување траеле 12 години. Отворен е на 20 јули 1993 г. од митрополитот Дионисиј Неаполско-ставруполски. Градбата претставува крстовиден храм со купола.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Φιλύρου“. Ιερά Μητρόπολη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Архивирано од изворникот на 2017-01-26. Посетено на 10 октомври 2016.