Црква „Св. Благовештение“ - Јелошник

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Благовештение
Crkva Sv. Blagovestenie, Jelosnik2.jpg

Поглед кон црквата од задната страна

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Место Јелошник
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1913
Архитектонски опис

Свето Благовештение — македонска православна црква во тетовското село Јелошник.[1] Се наоѓа југозапапдно ос селото во месноста викана Црквиче. Црквата е изградена во 1913 година. Најмасовна е посетата за патрониот празник Благовештение, кога населението прво го посетува селскиот храм Св. Богородица, а потоа оди кон оваа црква. Цквата е вѕидана во карпа во уникатен амбиент. Во 2016 година биле преземени реставраторски зафати на кровната конструкција.

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

ПоврзаноУреди