Црква „Вознесение Христово“ - Сер

црква во Сер, Егејска Македонија

Воснесение Христово (грчки: Ιερό Παρεκκλήσιο τῆς Ἀναλήψεως τοῦ Κυρίου) — црква во градот Сер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Вознесение Христово
Ἀναλήψεως τοῦ Κυρίου
Карта
41°5′39.5″N 23°32′42.1″E / 41.094306° СГШ; 23.545028° ИГД / 41.094306; 23.545028
МестоСер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1940
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја уреди

Храмот се наоѓа на улица „Лампсак“ бр. 810, во северниот дел на градот. Изграден е во 1940 г., а во 1963 г. е обновен и проширен. Градбата претставува базилика без купола. Живописан е со убави фрески.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερό Παρεκκλήσιο τῆς Ἀναλήψεως τοῦ Κυρίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 декември 2017.