Црква Свети Матеј (Хамбург)

Црква Свети Матеј.

Црквата Свети Матеј (германски: Matthäuskirche) во Винтерхуде, Хамбург, е брик лутеранска црква градена од 1910 до 1912 во барокен стил.

Црквата поседува витражи од Чарлс Кродел, кој исто така ги направил витражите за главната црква Свети Јаков и за црквата Света Богородица во Фулсбител. Прозорците за Свети Матеј биле создадени од 1961 до 1971.

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°35′20″N 10°00′38″E / 53.58889° СГШ; 10.01056° ИГД / 53.58889; 10.01056