Цизар (германски: Ziesar) — општинска заедница во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште е во Цизар.

Општинската заедница Цизар се состои од следниве општини:

  1. Букаутал
  2. Герцке
  3. Гребен
  4. Венцлов
  5. Волин
  6. Цизар

52°16′01″N 12°16′01″E / 52.267° СГШ; 12.267° ИГД / 52.267; 12.267