Цветан Чурлинов (роден на 24 јули 1986 година) е македонски фудбалер кој игра за ФК Роткројц како напаѓач.

Цветан Чурлинов
Лични податоци
Роден на 24 јули 1986(1986-07-24)(37 г.)
Роден во Гевгелија, СР Македонија, СФРЈ
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Роткројц
Младинска кариера
Вардарски
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Победа 3 (0)
2005-2006 Македонија Ѓорче Петров 14 (4)
2006-2007 Каламата 7 (0)
2007-2008 Жалгирис 15 (8)
2008 Баку 6 (1)
2009 Кожуф 13 (7)
2009 Победа 11 (4)
2010-2011 Хоризонт Турново 36 (11)
2011-2013 Металург 54 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Кариера уреди

Чурлинов претходно играл за ФК Каламата каде дебитирал во Втората грчка лига, како замена за второто полувреме против ФК Калитеја на 24 септември 2006 година.[1] Тој исто така имал краток престој во Жалгирис во текот на сезоната 2007.[2] Напаѓачот се приклучил во јануари 2010 година од Победа во македонскиот соперник од Првата македонска лига, Хоризонт Турново[ потребно е цитирање ] Во август 2011 година, тој потпишал двегодишен договор со Металург.[3]

Наводи уреди

  1. „Архивиран примерок“ Πρωτάθλημα / Β Εθνική / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ 2006-2007 / 3η αγωνιστική / ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΣ ΠΑΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΓΣ ΠΑΕ (грчки). EPAE. Архивирано од изворникот на 3 октомври 2011. Посетено на 13 ноември 2020.
  2. „Žaidėjas: Čurlinov, Cvetan“ (литвански). Фудбалска федерација на Литванија. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 13 ноември 2020.
  3. „Cvetan Curlinov signed a 2 year contract with Metalurg“. MacedonianFootball. Посетено на 13 ноември 2020.

Надворешни врски уреди