Список на острови во Хрватска

список на статии на Викимедија
(Пренасочено од Хрватски острови)

Во хрватскиот дел на Јадранско Море има 718 острови, 389 островчиња и 78 гребени.[1][2] правејќи го хрватскиот архипелаг втор по големина во Средоземно Море, веднаш по грчкиот. Од 718-те острови само 47 се населени, се зема во обзир на островот да живее макар и еден човек. Островите во Хрватска се населени уште во античко време, на пример Хвар е населен околу 3500-2500 година пред нашата ера. Најразвиени гранки од индустријата на островите се полјоделството, рибарството и туризмот. Од полјоделството предничи лозарството и одгледувањето на маслинки.

Карта на хрватските острови.

Најголеми острови

уреди

Ова се најголемите острови во Хрватска почнувајќи од северозапад кон југоисток:

Северен Јадран:

Северна Далмација:

Средна и Јужна Далмација:

Напомена: Списокот не е целосен, така што очекувајте да се ажурира истиот.

Според големина

уреди
 1. Црес, 405.7 км2
 2. Крк, 405.2 км2
 3. Брач, 396 км2
 4. Хвар, 299.7 км2
 5. Паг, 285 км2
 6. Корчула, 279 км2
 7. Дуги Оток, 124 км2
 8. Млет, 100.4 км2
 9. Раб, 93.6 км2
 10. Вис, 90.3 км2
 11. Лошињ, 74.4 км2
 12. Пашман, 63 км2
 13. Шолта, 51.9 км2
 14. Угљан, 50.2 км2
 15. Корнати, 50 км2
 16. Ластово, 46 км2
 17. Бриони, 36.3 км2
 18. Вир, 31,3 км2
 19. Чиово, 28.8 км2
 20. Олиб, 25.6 км2
 21. Муртер, 18.7 км2
 22. Уние, 17 км2
 23. Шипан, 16.5 км2
 24. Силба, 15 км2

Според население

уреди
 1. Крк, 19.383
 2. Корчула, 15.522
 3. Брач, 13.956
 4. Хвар, 11.077
 5. Раб, 9.328
 6. Паг, 9.059
 7. Лошињ, 7.587
 8. Угљан, 6.049
 9. Чиово, 5.908
 10. Муртер, 4.895
 11. Вис, 3.445
 12. Црес, 3.079
 13. Вир, 3.000
 14. Пашман, 2.845
 15. Шолта, 1.700
 16. Дуги Оток, 1.655
 17. Млет, 1.088
 18. Ластово, 792
 19. Иж, 615
 20. Шипан, 419
 21. Првиќ, 403
 22. Силба, 292
 23. Зларин, 284
 24. Вргада, 249
 25. Лопуд, 249
 26. Молат, 197
 27. Каприје, 189
 28. Ист, 182
 29. Крапањ, 170
 30. Колочеп, 163
 31. Сусак, 151
 32. Голем Дрвеник, 150
 33. Олиб, 140
 34. Рава, 117
 35. Жирје, 103

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. Biondich, Mark (2005). Eastern Europe: An Introduction to the People, Lands, and Culture. ABC-CLIO. p. 414. ISBN 1-57607-800-0.
 2. "Mountains of the Croatian islands Архивирано на 26 април 2009 г.". Croatian National Tourist Board. Accessed 17 октомври 2009.

Надворешни врски

уреди
 • „Актот за островите“ (PDF). Министерство за море, транспорт и инфраструктура. 2006-03-08. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-04. Посетено на 2009-03-20.