Храздан (река)

Храздан (ерменски: Հրազդան գետ) е главна река во Ерменија. Извира од северозападниот крај на езерото Севан и тече јужно преку покраината Котајк и главниот град на Ерменија, Ереван. Во Араратската рамнина се влева во реката Аракс крај границата со Турција. Ница од хидроелектрични централи се изградени на реката. Водата се користи за наводнување на житни култури.

Храздан
Hrazdanatproshian.jpg
Местоположба
Физички особености
УстиеРека Аракс
 • надморска височина
826 m
Должина141 km
Особености на сливот

ГалеријаУреди

 
Поглед на кањонот на Храздан, во позадина е Ереван
 
Поглед на клисурата и една од хидроелектраните на реката Храздан покрај Ереван

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 39°59′25″N 44°27′10″E / 39.99028° СГШ; 44.45278° ИГД / 39.99028; 44.45278