Хосе Емилио Пачеко

Хосе Емилио Пачеко (шпански: José Emilio Pacheco; 1939, Сиудад Мексико) - мексикански писател, поет, есеист и критичар.

БиографијаУреди

ТворештвоУреди

творештвото на Пачеко е разновидно и стилски брилијантно. Тој е автор на збирката детски раскази кои не се за деца, со наслов „Ветрот на далечината“, како и збирката раскази „Крвта на Медуза“, познат е и неговиот роман „Ќе умреш далеку“, а ја составил и „Антологијата на мексиканската поезија на XIX век“.[1]

НаводиУреди

  1. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 385.