Хламур — напуштено село во Егејска Македонија, Република Грција. Селото е целосно иселено во 1961 г.[1]

Хламур
Хламур во рамките на Егејска Македонија
Хламур
Местоположба на Хламур во Егејска Македонија
Хламур на карта
Шифра во ЕЛСТАТ

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди