Хишиг-Ондор (монголски: Хишиг-Өндөр) е област во Монголија во покраината Булган. Во 2009 година, неговото население било 3,171.[1]

Наводи уреди

Координати: 48°17′43″N 103°25′57″E / 48.29528° СГШ; 103.43250° ИГД / 48.29528; 103.43250