Хедо Туркоглу

(Пренасочено од Хидо Туркоглу)

Хедо Туркоглу (турски: Hedo Türkoğlu) (роден на 19 март 1979 година во Истанбул, Турција) е турски професионален кошаркарски играч во НБА кој моментално настапува за екипата на Орландо Меџик.[1]

Хедо Туркоглу
Hedo Türkoğlu
Роден 19 март 1979
Истанбул, Турција
Занимање кошаркар

Својата кошаркарска кариера ја започнал во екипата на Ефес Пилсен во 1996 година. Во 2000 година бил избран како 16 пик од страна на Сакраменто Кингс. Настапувал и за екипите на Сан Антонио Спарс, Торонто Репторс и Фенекс Санс.

Наводи уреди

  1. „Magic Receive Turkoglu, Richardson & Clark From Suns“. NBA.com. 2010-12-18. Посетено на 2010-12-18.

Надворешни врски уреди