Херевен (холандски изговор: [ˌɦeːrə(n)ˈveːn]  ( слушни), западнофризиски: It Hearrenfean) — град и општина во Фризија на северот на Холандија.

Херевен
Позицијата на Херенвен на општинската карта на Фризија
Локација во Фризија
ЗемјаХоландија
ПокраинаФризија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникТјерд ван дер Звам (ПВДА)
Површина[2]
 • Вкупна187,76 км2 (7,249 ми2)
 • Земјишна180,86 км2 (6,983 ми2)
 • Вода6,90 км2 (270 ми2)
Надм. вис.[3]&100000000000000010000001 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно50.230
 • Густина278/км2 (720/ми2)
ДемонимHeerenvener
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.8410–8459
Повик. бр.0513, 0516
Мреж. местоheerenveen.nl

Topographic map of Heerenveen, March 2014

Црквата во Херевен (де Хелихе Хесткерк)
Велгелеген или ветерницата Тјепкемас

ИсторијаУреди

Градот е основан во 1551 од страна на три лордови како локација за ископување на тресет кој се користи за произвдство на гориво, па оттука и името ( Heer е "Господ", Veen е "тресет "). Херевен бил еден од традиционалните единаесет градови во Фризија кој не ги имал добиено т.н. градски права. Сепак тој е еден од наголемите градови во покраината. Ветерницата Велхелген, Херенвен или Tjepkema е Molen е единствената преживеана од седумдесеттите која постоела во Херенвен.[5]

Населени местаУреди

Население заклучно од 1 Јануари 2014:

Херевен (29,750), Бонтебуккo (440), Де Книпеe (1470),Херслот (290), Хорнстерзвах (890), Јубеха (3270) Катлајк, (630), Лаунјеберд (450), Милдам (740), Ниувехорн (1500), Ниувесхот (140), Орањњвуд (1030), Аудхорне (850) Аудсхот (1480), Рерванд, (290) и Тјалеберд (730).

МузејУреди

  • Музеј Белведере - модерна и современа уметност

СообраќајУреди

Железничка станица Херевен

Локална владаУреди

Локалната влада се состои од 27 пратенички места.

СпортУреди

Херевен е познат по своите спортски достигнувања и спортските објекти на светско ниво. Тоа се однесува на Абе Ленста фудбалскиот стадионот и Тиалф арената за брзо лизгање, која била една од првите затворени 400 лизгалишта во светот, и каде што на годишно ниво се одржувале многу меѓународни настани кој привекувале голем број луѓе. Тиалф е исто така дом на тимот на Херевен Флаери во хокеј на мраз . Фудбалскиот тим на, Херевен е редовен учесник во Холандска прва лига, како и во Лига Европа, а едно неговите најголеми достигнувања на тимот, е нивното квалификување за Лигата на шампионите во 2000 година. Во 2006 година, проектот "Sportstad" (Спорт Сити) бил завршен, во кој биле вклучени сала за гимнастика, базен и продолжување на фудбалскииот стадион. Стадионот Абе Ленстра е невообичен наспрема бројот на жителите на градот, бидејќи градот има помалце жители од капацитетот на стадионот.

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. „Mayor Tjeerd van der Zwan“ (холандски). Gemeente Heerenveen. Посетено на 11 September 2013.
  2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
  3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis https://web.archive.org/web/20130921053543/http://www.ahn.nl/postcodetool. Архивирано од изворникот на 21 September 2013. Посетено на 11 September 2013. Отсутно или празно |title= (help)
  4. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
  5. „Geschiedenis“ (холандски). De Hollandsche Molen. Архивирано од изворникот на 2012-06-03. Посетено на 20 March 2010.

Надворешни врскиУреди