Херадон де Пинарес

Херадон де Пинарес е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.

Херадон де Пинарес
Herradón de Pinares panorámica.jpg

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаХерадон де Пинарес
Површина
 • Вкупна48 км2 (19 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно578
 • Густина12,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)